Centrul de binefacere al Bisericii Ortodoxe în cinstea icoanei ”Maicii Domnului Bucuria Tuturor Scarbiților”

Obiectivele Centrului de binefacere al Bisericii Ortodoxe în cinstea icoanei ”Maicii Domnului Bucuria Tuturor Scârbiților”

Pentru a atinge scopul final propus, de a-i ajuta pe fratii nostri intru Hristos in a se desavirsi duhovniceste si a se mintui, ne propunem urmatoarele lucrari:

1. A promova principiile şi tradiţiile moral-creştine în rîndurile tinerii generaţii (grădiniţe, şcoli, instituţii superioare de învăţămînt).
  2. A colecta ajutoare pentru spitale, orfelinate, aziluri de bătrini.
  3. A acorda servicii juridice gratuite creştinilor, care nu au posibilitatea să plăteasca aceste servicii.
  4. A veni în ajutorul celor bolnavi, care nu pot face investigaţii medicale, tratamente şi nu au posiblitate de a procura medicamente costisitoare.
  5. A acorda ajutor şi consiliere psihologica persoanelor supuse violenţei, celor uitaţi de copii şi rude, supuşi suferinţelor sufleteşti şi trupeşti.
  6. A atrage proiecte şi mijloace financiare, pentru a asigura cu hrană pe cei infometaţi şi însetaţi.
  7. A participa la organizarea Hramului bisericii, altor sărbători creştine.
  8. A-i felicita şi a le înmîna distincţiile Centrului celor mai activi enoriaşi.
  9. A edita un ziar al bisericii, în care să oglindim cele mai importante evenimente din viaţa noastră.
  10. A deschide un site pe internet, pe care vor fi postate evenimentele principale din activitatea Centrului.
  11. A amenaja şi a menţine permanent un stand la intrarea în curtea bisericii cu poze ale celor mai proaspete activităţi ale Centrului.
  12. A acorda servicii habituale şi de reparaţii, atît localului bisericii, cît şi persoanelor care nu sunt în stare să-şi repare singuri locuinţa.

P.S. Îi chemăm pe toţi creştinii, care pot fi de folos Centrului în realizarea acestor lucrări, ce ne-ar permite să atingem scopul final pe care ni l-am propus: în a-i ajuta pe fraţii noştri întru Hristos de a se desăvîrşi duhovniceşte şi a se mîntui.
În acelaş timp toţi doritorii de a se înscrie în Centrul de Binefaceri, o pot face cu mare drag adresăndu-se la laviţa bisericească, completând o cerere .
Nevoiaşii care doresc să beneficieze de ajutor material sau financiar se adresează la Centrul creştin ortodox de binefacere „Icoana Maicii Domnului – Bucuria tuturor scîrbiţilor”, deasemenea completând o cerere la laviţa bisericească.

Sectoarele centrului de binefacere:

1. Sectorul misionar de promovare a principiilor şi tradiţiilor creştin- ortodoxe:
    • Educaţia spirituală a copiilor
    • Convertirea la ortodoxie a celor lipsiţi de educaţia creştină
  2. Sector juridic:
    • Procurori
    • Avocaţi
    • Judecători
    • Politişti
  3. Sectorul medical:
    • Medici
    • Asistente medicale
    • Farmacişti
  4. Sectorul de atragere a proiectelor şi finanţelor:
    • Economişti
    • Finanţişti
    • Contabili
  5. Sectorul de consiliere psihologică a persoanelor supuse violenţei de orice natură, a celor în suferinţă trupească şi sufletească, a dependenţilor de alcool, droguri, jocuri de noroc.
    • Medici psihologi
    • Educatori
    • Profesori
  6. Sectorul de colectare a ajutoarelor pentru boschetari, orfelinate şi aziluri de bătrîni, penitenciare:
    • Persoane bine pregătite în viaţa duhovnicească
    • Asistenţă socială
  7. Sectorul cultural artistic:
    • Pregatirea sărbătorilor
    • Organizarea zilelor de naştere
    • Menţionarea celor vrednici cu distincţii ale Centrului de Binefacere
  8. Sectorul publicitar:
    • Editarea ziarului